Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Do školy bezpečně a bez aut. Vídeň zřizuje nové školní ulice. A co Česko?

04. 09. 2019

Tak nám začal školní rok. Vedle psaní, čtení a počítání ale rodiče zaměstnává další téma: bezpečná a bezproblémová cesta do školy.  Návodů se určitě najde více, ale je dobré se inspirovat vídeňským příkladem, neboť ta začala u vybraných škol začala omezovat fenomén tzv. mamataxi a hlásí pozitivní výsledky. Ostatně podobná novinka byla zveřejněna dne 28. 8. 2019 a to z Velké Británie. Prostě stává se to tredem a i o tom je workshop Proměna ulic s důrazem na děti, který proběhne dne 15. 10. 2019 v Milvesku.

Nebo existuje podobný příklad v Česku, ať se pořád nemusí odkazovat na zahraničí?

Originální tisková zpráva z 4. 9. 2019:

I ve Vídni začal tento týden pro skoro 240 000 dětí nový školní rok. Vedle psaní, čtení a počítání ale rodiče zaměstnává další téma: bezpečná a bezproblémová cesta do školy. Vídeň proto u vybraných škol začala omezovat fenomén tzv. mamataxi a hlásí pozitivní výsledky.

Kolem 20 procent dětí z vídeňských základních škol vozí jejich rodiče do školy autem. Auta parkující ve více řadách, znenadání otevřené dveře, úhybné manévry, troubení – před řadou škol ráno panuje chaos. A i když za mamataxi mohou stát dobré úmysly, nepřispívá podle města Vídně k bezpečnosti vlastních ani ostatních dětí.

Krátkodobý zákaz vjezdu motorových vozidel

V loňském roce proto u jedné z vídeňských škol zavedli takzvanou školní ulici. Každý školní den zde od 7:45 do 8:15 platí zákaz vjezd pro motorová vozidla. Kromě trvalých dopravních značek je ulice vždy uzavřena mobilní zábranou. A od letošního 9. září se přidávají další tři školy.

U jedné ze škol bude navíc Vídeň testovat i odpolední omezení provozu aut a motorek, a to vždy půl hodinu před koncem výuky mezi 15:30 a 16:00. „Odpolední školní ulice bude nejprve pilotním pokusem, který vyhodnotíme,“ uvádí Petra Jens z městské agentury pro mobilitu. „A když se odpolední zákaz vjezdu osvědčí, promění se v dlouhodobé opatření,“ doplňuje zmocněnkyně pro pěší dopravu Jens.

Méně aut, více pěších a cyklistů

U ranních omezení přitom Vídeň už pozitivní efekt vysledovala. Aut výrazně ubylo a děti jezdí častěji do školy na kole, koloběžce nebo chodí pěšky, což se podle Vídně pozitivně odráží na jejich koncentraci a zdraví.

 

Jak školní ulice vzniká?

Městské agentuře pro mobilitu se hlásí mnoho městských částí, škol nebo sdružení rodičů, která chtějí podobná opatření zavést i u vlastních škol. Jednotlivé případy zkoumá město vždy zvlášť, musí totiž splňovat řadu kritérií, mezi které patří dopravní význam ulice, náhradní vedení dopravy nebo nepřítomnost kolejové dopravy. A na zavedení se vždy musí shodnout i zástupci rodičů, škola a městská část.

Náklady na opatření nese městská část, do informační kampaně pro rodiče a místní obyvatele a podnikatele se zapojuje i agentura pro mobilitu, a za každodenní umísťování a odstraňování zábran zodpovídá škola.

Kromě školních ulic s omezeným vjezdem Vídeň zavádí i řadu dalších opatření jako upravení veřejného prostoru před školou, snížení rychlosti nebo takzvané plány školních cest, které upozorňují na kritická místa.

Foto: https://www.eurocommpr.at/cz/Media-Corner/Do-skoly-bezpecne-a-bez-aut-Viden-zrizuje-nove-skolni-ulice

Kontakt Mgr. Martin Landa, Karmelitská 25, 118 00 Praha 1, landa@eurocommpr.cz, +420 776 373 332, www.eurocommpr.cz, www.facebook.com/eurocommprpraha, www.twitter.com/eurocommpr_prg

Zahraniční kancelář města Vídně podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi Prahou a Vídní a také do Česka přináší novinky z Vídně. Zahraniční kanceláře Eurocomm-PR působí v devíti zemích střední a jihovýchodní Evropy.

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Děti (Občan, tag38)