Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Vídeň: Dočasné cyklopruhy přitáhly o 66 % více uživatel

13. 05. 2020

O dočasných opatřeních v ulicích měst v době korony jsme psali už několikrát. V současné době se v ulicích objevuje více cyklistů a Vídeň jim proto vyšla vstříc urychleným zřízením nového dočasného jízdního pruhu v ulici Praterstraße, kde narostl počet cyklistů o dvě třetiny. Další pop-up cyklopruh je v plánu. Už v dubnu začala rakouská metropole navíc vyznačovat desítky dočasných pěších zón.

  

V době, kdy se vzhledem k hygienickým opatřením stává prostor ve městě vzácnou komoditou, Vídeň představuje další opatření, které má chodcům a cyklistům pomoci s dodržováním doporučeného odstupu od ostatních osob. V ulici Praterstraße zřídila vídeňská samospráva nový jízdní pruh pro cyklisty, díky kterému se mohou vyhnout zúženému průjezdu mezi chodci. Rakouská metropole se tak zařadila po bok Berlína, Budapešti nebo Milána, které v posledních týdnech také zlepšily podmínky pro cyklisty.

 

Nárůst počtu cyklistů o 66 procent

Praterstraße patří mezi důležitá cyklistická spojení a denně ji kromě pravidelných pendlerů využívají i obyvatelé Vídně mířící za rekreací a odpočinkem do městského parku v Prateru nebo na ostrově Donauinsel. Sčítací zařízení na konci ulice zaznamenalo na jaře nárůst počtu cyklistů o 66 procent oproti průměru z dubna 2019.

Město proto v ulici Praterstraße směrem z centra zřídilo speciální cyklopruh, který odlehčí přetížené cyklistické komunikaci. Na silnici se podle radnice ještě objeví bezpečnostní prvky, které zaručí bezpečnost i pro děti. Dočasný cyklopruh by měl na místě zůstat do konce letních prázdnin. Další pop-up cyklopruh by se měl objevit v polovině května v ulici Wagramerstraße spojující východní předměstí s centrem Vídně. Magistrátní oddělení pro dopravu nyní hledá nejvhodnější řešení.

 

Vznikají i dočasné pěší zóny

Už v dubnu přitom Vídeň začala s přeměnou více než třiceti ulic na dočasné pěší zóny s cílem poskytnout chodcům dostatek prostoru. Podle městské radní pro dopravu Birgit Hebein jsou skoro dvě třetiny všech uličních ploch ve Vídni obsazeny automobily. Na místním modal splitu se ale individuální automobilová doprava podle dat z loňského roku podílí pouze čtvrtinou.

Foto: Dočasný cyklopruh v ulici Praterstraße. © PID-Kromus


Štítky: Zahraniční města (Role města, tag8), Cyklistická doprava (Dobrá praxe, tag27), Pěší doprava (Dobrá praxe, tag28)