Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Jak správně cestovat ukáže Karkulka nebo Bystrozraký, dopravní podniky mají novou edukační kampaň

09. 11. 2021

Praha, 14. října 2021

S novou kampaní „Desatero skvělého cestujícího“ se od září mohou setkat lidé využívající veřejnou dopravu v šesti českých městech. Jejím cílem je pomocí humorných komiksových obrázků s pohádkovými motivy připomenout pravidla správného chování v prostředcích veřejné dopravy. Obrázky, které se objeví přímo ve vozech, určitě zaujmou cestující mladšího věku, ale pobaví i dospělé.

Hradec Králové, Karlovy Vary, Olomouc, Pardubice, Plzeň a Ústí nad Labem. To jsou města, ve kterých si budou moci cestující veselou formou připomenout základní body z přepravního řádu. „Na vzniku nové poučné kampaně Desatero skvělého cestujícího se šestice dopravních podniků domluvila v rámci společných aktivit, které vznikají při Sdružení dopravních podniků ČR. Dopravní podniky se do společných marketingových akcí zapojují už pátým rokem, propojení nám dává smysl, protože řešíme podobné problémy a máme spoustu společných témat,“ uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) Tomáš Pelikán.

V Desateru se objeví deset klasických pohádek a deset nešvarů, se kterými se můžeme při cestování v MHD setkat. Pomocí komiksu tak dopravci nabádají cestující ke správnému chování. K tomu slouží trefné komentáře hlavních postav. „Desatero ukazuje situace, kdy někteří cestující porušují přepravní podmínky, omezují nebo dokonce ohrožují ostatní cestující.  Vtipně chceme na tyto situace upozornit a připomenout například to, že velký batoh je potřeba ve voze sundat, svačinu sníst až po vystoupení nebo že není vhodné ve voze nahlas telefonovat,“ přiblížil kampaň výkonný ředitel Dopravního podniku města Ústí nad Labem Libor Turek.

Letáky si jednotlivá města do vozů nasazují postupně, takže například v Hradci Králové nebo Olomouci už jezdí, v dalších městech se objeví v nejbližších dnech nebo týdnech.

Autorem komiksového Desatera je ilustrátor, spisovatel a scénárista Vojtěch Jurík, který tvoří pod pseudonymem Vhrsti a je autorem mnoha komiksů a knížek pro děti. V minulosti se jeho kresby objevily například v kampaních Plzeňských městských dopravních podniků nebo Dopravního podniku města Brna. 


Štítky: Lidský rozměr (Mezioborového plánování, tag19), Vzdělávací rozměr (Mezioborového plánování, tag24), Veřejná doprava (Dobrá praxe, tag26), Kampaně (Občan, tag35)