Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Brno přechází na elektronické šalinkarty

08. 10. 2021

Brno, 4. října 2021

Papírové předplatní jízdenky se v Brně od Nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze elektronickou formu. S vyřízením jim pomohou pracovníci DPMB na přepážkách. Šalinkartu v Brně využívá aktuálně 184 tisíc cestujících, 124 tisíc z nich elektronickou formu.

 

„Elektronizace je trend, který si lidé žádají a kterým moderní město nevyhnutelně musí jít. Dvě třetiny z aktuálních 184 tisíc uživatelů předplatních jízdenek využívá elektronickou formu, jejíž pořízení je rychlejší a pohodlnější. Přechod na elektronické šalinkarty se aktuálně týká ještě 60 tisíc cestujících. Dopravní podnik všem věkovým skupinám zajistí, aby jim v případě potřeby zkušený personál s vyřízením elektronického jízdního dokladu pomohl přímo na pobočkách,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

 

„Aktuální aplikace sloužící pro prodej papírových šalinkaret je po patnácti letech na hranici své životnosti. Její obnova by byla komplikovaná a nákladná a vzhledem k rostoucímu počtu uživatelů elektronických předplatních jízdenek nedává smysl.  Rozhodli jsme se proto rozšířit současný systém, který umožní nejen nákup elektronických jízdenek, ale i kompletní servis zákazníkům. Přechod na tuto formu je postupný, abychom měli dostatečné kapacity věnovat se všem cestujícím, kteří budou zákaznickou podporu potřebovat,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

 

Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes eshop brnoid.cz od začátku letošního roku. Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přejdou senioři do 70 let a od 1. ledna 2022 pak největší skupina uživatelů základních jízdenek plus malá skupina dětí a žáků do 18 let. „Už nyní ale na přepážkách doporučujeme zákazníkům elektronickou formu. Stávající papírové šalinkarty si mohou cestující ponechat až do konce jejich platnosti, pouze už po novém roce žádné papírové neprodáme,“ vysvětlil vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl. Nejméně rok ještě zůstane na části přepážek zachován terminál pro prodej papírových jízdních dokladů. Jejich držitelé si zde budou moci nechat vystavit duplikát, s čímkoli poradit nebo jízdenku vrátit.

 

Pořízení nové prodejní aplikace přišlo brněnský dopravní podnik na milion korun. Obnova původního systému pro prodej papírových šalinkaret by si vyžádala investici pět milionů. Navíc podnik na tisku, distribuci, nižších provizích při platbách přes platební bránu a personálním zabezpečení ušetří další čtyři miliony korun ročně.

 

Dopravní podnik města Brna tak bude třetím v republice, který od papírových předplatných jízdenek upouští. V Ostravě jezdí bez papíru od roku 2019 a v Ústí nad Labem od roku 2020.

 

Jak na to?

Cestující si elektronickou jízdenku mohou během pár minut obstarat na eshopu www.brnoid.cz. Vyplní osobní údaje, vloží svou fotku z telefonu a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si vybere jízdenku, o kterou má zájem (měsíční/čtvrtletní/roční/senior/student/základní…), zadá nosič (číslo karty), ke kterému chce mít šalinkartu přiřazenou. Pak přejde k platbě a šalinkarta je na světě. Zájemcům elektronickou šalinkartu zřídí pracovníci DPMB přímo na pobočkách. Platba je možná i hotově.

 

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu cestující mohou používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 99 Kč koupit i na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude mít DPMB za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.

  

Nejčastější dotazy:

Jak revizor při kontrole pozná, že mám platnou šalinkartu?

Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni speciálními čtečkami. Po přiložení karty k zařízení se revizorovi zobrazí předplatní jízdenka, kterou má cestující zakoupenou.

Je tento postup bezpečný? Nedostanou se informace z bankovního účtu ke třetí straně?

DPMB nemá přístup k žádným údajům na platební kartě, ani k samotnému účtu. Jediná informace, kterou zjišťuje, je ta o zakoupené jízdence.

Děti obvykle nemají bankovní kartu, musí jim rodiče pořizovat nebankovní?

Pro děti ve věku od 10 do 15 let bude na předprodejních místech k zakoupení speciální čip za 30 Kč. Pracovníci na přepážce jej přiřadí k účtu dítěte a pak už rodiče účet spravují z eshopu brnoid.cz bez další nutnosti návštěvy pobočky.

Když chci mít šalinkartu vázanou na telefon, musím na přepážku?

Nikoli. Ke zjištění čísla virtuální karty v mobilu nově slouží aplikace, která je ke stažení na https://www.brnoid.cz/cs/cms/34-cteni-udaju-virtualizovanych-karet. Případně je možné spárování s účtem provést na všech přepážkách DPMB.

Proč nebylo možné zůstat i u papírových předplatních jízdenek?

Pro stávající prodejní aplikaci už do budoucna není možné zajistit náhradní díly na hardware, byla by nutná obměna aplikačních i databázových serverů a rovněž podpora ze strany dodavatele je již problematická. Obnova tohoto systému by byla pětkrát nákladnější než pořízení nového.

 

Kontakt:

Mgr. Hana Tomaštíková

tisková mluvčí DPMB, a.s.

htomastikova@dpmb.cz

603 587 015


Štítky: Finance (Mezioborového plánování, tag20), Smart Cities, Inovativní řešení a mobilita (Mezioborového plánování, tag21), Veřejná doprava (Dobrá praxe, tag26)

Tisková zpráva

TZ_Elektronické šalinkarty.docx (116 kB)