Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Co odhalil Evropský týden mobility ve Vídni? Skoro polovina tamějších domácností nevlastní auto

21. 09. 2021

Tisková zpráva Zahraniční kanceláře města Vídně

Eurocomm-PR Praha

1. září 2021

Až do středy 22. září probíhá napříč městy u nás i v zahraničí Evropský týden mobility. Pro Vídeň je přitom ten letošní již dvacátý v řadě. Podle dostupných dat to však vypadá, že Vídeň na udržitelný způsob dopravy sází celoročně a ne jen jeden týden v roce. Skoro dvě třetiny obyvatel se minulý rok dopravovaly po městě pěšky, v MHD nebo na kole. Skoro polovina vídeňských domácností navíc nevlastní auto.

 

Evropský týden mobility se koná každoročně už od roku 2001. V současnosti je do této akce, která podporuje udržitelný pohyb po městě, zapojeno zhruba 55 zemí a 3 000 měst včetně Prahy a Vídně. Pro Vídeň je ten letošní speciální, je totiž již dvacátým v řadě. Jízda na kole nebo v MHD se přitom ve Vídni těší vysoké oblibě celoročně a ne jen jeden týden v roce.

 

Podle dostupných dat vídeňského magistrátu byly minulý rok dvě třetiny všech cest po městě podniknuty na kole, pěšky nebo v MHD. Již několik let má Vídeň také více předplatitelů ročních kuponů na městskou hromadnou dopravu než nahlášených aut. Těch je ve Vídni celkově méně, skoro v polovině domácností (47 %) navíc vozidlo zcela chybí. Zároveň ve Vídni stále ubývá míst, kam by vjezd autem byl možný. Snížení dopravní výtiženosti se dočkala např. Zollergasse a v následujících týdnech následují i silnice Thaliastraße v Ottakringu a Petersplatz v centru města. Současné vedení města navíc plánuje i po vzoru Berlína a Barcelony vybudovat svůj první superblok.

 

Vedle motorizované dopravy hraje ve Vídni prim především individuální doprava na kole a pěší doprava. V minulém roce cyklistická doprava tvořila 9 procent a pěší 37 procent. Zajímavostí také je, že na kolo nasedá oproti roku 2005 dvojnásobně více lidí. Přispívá tomu i neustále se rozšiřující síť cyklostezek, do které vídeňský magistrát investuje nemalé částky. Ty neplynou ovšem jen do cyklistické dopravy, ale např. i do výstavby nové automatické linky metra U5. Unikátní projekt za 2,1 miliardy eur zahrne kromě šesti stanic na pěti kilometrech i plně automatické soupravy. Hotová by měla být už za pět let.

 

Grafika: (c) Wiener Linien, Vídeňský modal split 2020

 

Kontakt

Ing. Markéta Poláčková

Karmelitská 25, 118 00 Praha 1

polackova@eurocommpr.cz

+420 776 463 334

www.eurocommpr.cz

www.facebook.com/eurocommprpraha

www.twitter.com/eurocommpr_prg

 

Zahraniční kancelář města Vídně podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi Prahou a Vídní a také do Česka přináší novinky z Vídně. Zahraniční kanceláře Eurocomm-PR působí v jedenácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.


Štítky: Vzdělávací rozměr (Mezioborového plánování, tag24), Veřejná doprava (Dobrá praxe, tag26), Pěší doprava (Dobrá praxe, tag28)