Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Zodpovědnost a dojíždění do školy na kole

30. 01. 2019

Je zima, mráz, takže by se mohlo zdát, že otázka dojíždění do školy na kole není na pořadu dne. Chyba. O dojíždění se může rozhodovat právě dnes.

Přiznejme si. Dojíždění do školy na kole je u nás stále okrajová záležitost. Jedním z hlavních důvodů je nemožnost bezpečně kola zaparkovat před školou. Někteří ředitelé škol se obávají zodpovědnosti, stojany před školami vůbec nedávají, někde dopravu do školy na kole dokonce výslovně zakazuje školní řád. Důvodem bývá obava z možné zodpovědnosti, může za to nejednoznačný výklad zákona, jak už to v životě bývá.

Proto  Asociace cykloměst nechala vypracovat právní analýzu, jejímž autorem je právník města Zlín Oldřich Hlaváček, která povzbuzuje ředitele škol, aby umožnili svým žákům dojíždět na kole do školy, pokud by o to stáli.

Výklad příslušného paragrafu zákona č. 89/2012, občanského zákoníku, podle něj dokazuje, že školy nenesou zodpovědnost za odložená kola před školami. „Nelze spravedlivě požadovat po organizaci, která je primárně zřízena za účelem vzdělávání, nést odpovědnost např. za dopravní prostředky, kterými se žáci do školy dopravují,“ říká právník asociace Oldřich Hlaváček ze Zlína. Podle něj by to mohlo vést i k absurdním závěrům, že např. autobus, kterým děti do školy jezdí a který by byl před školou z jejího parkoviště ukraden, bude škola nucena uhradit.

Pokud má škola uzavřeno pojištění odpovědnosti, doporučuje se nicméně rozšíření pojistného krytí.

Vracíme se k jednumu staršímu článku z lidovky.cz, který je ale stále aktuální: Školám chybí cyklostojany. Alibismus ředitelů zvítězil nad zdravím dětí.


Štítky: Děti (Občan, tag38)

Právní analýza

odpovednost.pdf (490 kB)