Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Stovky škol napříč Británií zatrhly svážení dětí k vyučování rodiči v autech.

25. 02. 2019

Hledáme odvážného ředitele základní školy, který by zakázal svážení dětí k vyučování rodiči v autech. Asi si říkáte, že je to naprostá utopie, ale pokud se podíváte do zahraničí, tak už se to děje. Takže počítáme, že u nás to máme tak za 20 let...

Zprávu jsme zachytili na idnes.cz - viz. níže uvedený článek.

Zabily dívku s astmatem. Výfuky přiměly Brity zakázat vozit děti do škol.

Stovky škol napříč Británií zatrhly takzvané mamataxi, tedy svážení dětí k vyučování rodiči v autech. Důvodem je znečištění ovzduší výfukovými zplodinami, které způsobuje mnoha žákům astma. Na to již zemřela devítiletá Londýňanka Ella. Podobný problém řeší i Česko.

Auta nesmí před školami parkovat a už vůbec ne se zapnutým motorem. Zákaz platí například před základní školou v obvodu Hackney na severovýchodě Londýna, v jihoanglickém městě Southampton a ve středoanglickém městě Solihull. Tam policie trestá provinilé řidiče pokutou 50 liber (přibližně 1500 Kč).

Zákaz se testuje v pilotních projektech, jejichž součástí jsou uzavírky silnic a iniciativy na podporu pěší docházky do škol. Někteří se inspirují i městem Denton na severozápadě Anglie, kde zapojili žákovské hlídky. Ty kontrolují okolí svých škol a konfrontují neukázněné rodiče, jimž lepí na auta improvizované pokutové lístky.

S nápadem hlídek přišel ředitel Russel Scottovy základní školy v Dentonu Steve Marsland. Ten si povšiml velkého nárůstu dětí s astmatem. Sám před rokem a půl začal používat inhalátor kvůli potížím s dýcháním znečištěného vzduchu. 

Očekává se, že k pilotním projektům se postupně přidají tisíce dalších škol. Zastánci zákazu chtějí jeho celostátní zavedení. Do tábora odpůrců mamataxi patří kromě odborníků i mnozí rodiče. Pochyby ale mají ti z nich, kteří žijí v oblastech s žádnou či nedostatečnou veřejnou dopravou.

Celý článek je k dispozici zde:  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/britanie-skoly-deti-auta-mamataxi-znecisteni-ekologie-astma-zdravi.A190222_155207_zahranicni_luka?

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Emise a imise dopravy (Fakta a čísla, tag9)