Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

e-SALON 2021: Čistá mobilita znamená víc než elektromobily

11. 11. 2021

Blok věnovaný městské mobilitě byl součástí prvního dne konference na veletrhu e-SALON, který se koná v termínu 11. – 14. 11. 2021 v Praze, v areálu Výstaviště PVA EXPO PRAHA.  

 

Mimo jiné zde měli šanci tu vidět:

  • Dita EYBLOVÁ, Ministerstvo dopravy ČR: Koncepce městské a aktivní mobility 2021–2030
  • Jaroslav MARTINEK, jednatel Partnerství pro městskou mobilitu: Iniciativa CityChangers. Kdo jsou ambasadoři městské mobility?
  • Pavel ČÍŽEK, dopravní komise Asociace krajů ČR: CYKLOVIZE 2030. V Česku vzniká unikátní mapa paralelní dopravní sítě
  • Aleš KRATINA, odbor dopravy, Třebíč: Nízkoemisní veřejná doprava. Zkušenosti z města střední velikosti. 
  • Ondřej BERÁNEK, ŠKODA AUTO DigiLab s.r.o.: Sdílený vozový park pro města, organizace a firmy
  • František NEDVĚD, ČD – Telematika, a.s.: Chytré parkování, úsekové měření rychlosti 
  • Jiří ŠTRUPL, Cargo-bajkeři: Jak na logistiku chytře a úsporně
  • Kateřina SEVEROVÁ, Jiří GUTWIRTH, Uniqway: Studentský carsharing
  • Jan BARCHÁNEK, Sdružení dopravních podniků ČR: Proč Češi milují veřejnou dopravu? Co udělat, aby to tak zůstalo? 
  • Jitka VRTALOVÁ, Partnerství pro městskou mobilitu: Cena Víta Brandy - tak trochu jiná soutěžní přehlídka. Co má společného s výzvou 10.000 kroků? 

  

Všechny prezentace jsou ke stažení pod tímto článkem.

 

Co najdete na veletrhu e-SALON

Veletrh e-SALON je svou komplexností a velikostí událost evropského významu a mnozí výrobci během něj představují klíčové produkty svých značek v české premiéře. Nejinak tomu bude také letos, kdy automobilové novinky obsadí Haly 3 a 4. Například korejská automobilka KIA přiveze, coby jeden z leaderů elektrifikace v České republice, na e-SALON  několik modelů – hlavní hvězdou bude Kia EV6, dále pak Kia Sportage Plug-in Hybrid a e-Niro.

ŠKODA AUTO, automobilový leader českého trhu, představí na letošním veletrhu e-SALON nejen čistě elektrické či plug-in hybridní modely, ale ukáže také všechny navazující služby, které jsou součástí celého ekosystému elektromobility mladoboleslavské automobilky. Ford se pochlubí sportovně střiženým sportovním SUV Mustang Mach-E, Porsche supersportem Taycan, Taycan Cross Turismo či Panamera 4S E-Hybrid Sport Turismo a Mitsubishi technicky zajímavým SUV Eclipse Cross PHEV, které umí být „malou elektrárnou“ na cestách pro nejrůznější spotřebiče.

Mezi hlavní taháky se určitě zařadí i novinka značky Dacia s názvem Spring, která se stane nejlevnějším elektromobilem na trhu s cenovkou pod půl milionu korun. Značka Renault se na veletrhu bude prezentovat prvním modelem nové generace „nativních“ elektromobilů Renault – novým Megane E-Tech 100% elektrickým, který je zároveň prvním modelem pyšnícím se novým logem značky. Představuje přelomový design, který porušuje zákonitosti tradičního kompaktního hatchbacku.

Návštěvníci uvidí i nejnovější model Tesla Y. Audi ukáže nejen Q4 e-tron Sportback, ale i e-tron GT. Veřejnost se seznámí i s dalšími vozy mnoha automobilových značek, které v čisté mobilitě něco znamenají. Nebudou chybět značky Hyundai s modely Tucson PHEV, Santa Fe PHEV, Ioniq 5, Kona EV či vodíkové Nexo.

Volkswagen představí celou rozrůstající se rodinu ID. Na letošním e-SALONu představí ID.4 ve vrcholné GTX verzi s pohonem všech kol. Další premiérou v rodině ID. bude SUV kupé ID.5, které se v České republice představí vůbec poprvé. A vůbec poprvé také představí koncept ID. LIFE, který odpovídá vizi městské elektromobility příští generace a ztělesňuje trvalou udržitelnost, digitální technologie a nadčasový design. Svoji premiéru bude mít i CUPRA BORN. Svět užitkových vozů budou, mimo jiné, zastupovat značky GOUPIL, tradiční značka VW, která předvede hned několik modelů dodávek, a to VW Multivan highlite a eCrafter.

 

Testovací jízdy i odborné přednášky

Návštěvníci e-SALONu si mohou unikátní modely vozů otestovat na vlastní kůži. Testovací jízdy totiž nabídne v areálu PVA EXPO PRAHA téměř každá z automobilek. Pro zájemce je připravena registrace, kde si budou moci vybrat z prezentovaných značek a přihlásit se na testovací jízdu – k zapůjčení je více než 25 vozů různých značek. Pro návštěvníky je připraveno i testování elektromotorek, elektrokol a dalších elektro vozítek.

Na veletrhu se představí i řada výrobců dobíjecích stanic, dodavatelů energií, i výrobců elektrokol, která jsou v této době velmi populární. Nechybí ani výrobci vozítek pro imobilní osoby, manipulační a komunální techniky či výkonné elektrické nakladače společnosti Kovaco Electric.

K vidění budou např. produkty společností Mountfield, Shimano, Unicorn, Phoenix Contact, Schrack Technik, TPC Industry a dalších. V průběhu výstavy bude možné navštívit i přednášky na zajímavá témata, která budou určena jak odborné (čtvrtek, pátek), tak široké veřejnosti (o víkendu). Součástí výstavy budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony vozidel. Konat se bude také konference ČISTÁ MOBILITA, která proběhne první den veletrhu a je určena pro odbornou veřejnost. První veletržní den, tedy ve čtvrtek 11. listopadu, se uskuteční také série tiskových konferencí vystavovatelů, kteří v půlhodinovém bloku představí své novinky.

Konference se budou konat v Hale 4 od 9:30 podle následujícího harmonogramu:

 9:30 TK Renault

10:00 TK Kia

10:30 TK ŠKODA AUTO

11:00 TK FORD

11:30 TK HYUNDAI

14:00 diskusní eko panel VW

Druhý den veletrhu e-SALON pak bude věnován konferenci ENERGO SUMMIT, která je určena rovněž pro odborníky.

Zábavu pro veřejnost chystá i spoluorganizátor akce TV Prima. Nebudou chybět známé tváře z obrazovky, tentokrát herci seriálu Slunečná, které mohou návštěvníci v pátek, v sobotu i neděli potkat na autogramiádě, vždy odpoledne v PVA. Více na www.e-salon.cz.


Štítky: Elektromobilita, čistá vozidla a paliva (Dobrá praxe, tag30), Městská logistika a přeprava zboží (Dobrá praxe, tag31)