Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

„Nech doma SUV, jeď radši MHD“ - Nová píseň od Ventolina má jasné poselství

02. 02. 2023

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a český hudebník Ventolin/David Doubek představili v pátek 27. ledna originální skladbu na podporu městské hromadné dopravy s jednoduchým názvem „MHD“. Ke skladbě vznikl také videoklip, který nese charakteristické prvky Ventolinovy tvorby. Za projektem stojí společně se SDP ČR agentura EventHouse. Producentem a režisérem klipu je Jiří Nevečeřal.

 „Jedním z poslání SDP ČR je propagace veřejné dopravy. Taková propagace může mít různé podoby a my jsme tentokrát šli trochu netradiční cestou. Cílíme tím nejen na mladší publikum, ale na všechny, kteří pochopí nadsázku a humor. Hlavní poselství písničky je jasné – jeď radši MHD,“ řekl předseda marketingové skupiny SDP ČR Slavoj Dolejš.

V písni, jejímž autorem je David Doubek, alias Ventolin, zaznívají autentické zvuky, které byly nahrány ve vozidlech MHD, nebo hlášení, která cestující dobře znají. Song MHD nasbíral tři dny po zveřejnění už více než 18 000 zhlédnutí na YouTube.

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=OHVYxTcWGso

„Původně jsme chtěli vytvořit jednoduchou vánoční skladbu složenou z autentických zvuků tramvají, autobusů, trolejbusů nebo hlášení ve stanicích.  Hned následně jsme ale myšlenku rozšířili, protože škála zvuků MHD je široká. Ventolin byl pro nás nejlepší volbou pro spolupráci, protože nejen že opravdu tuto formu dopravy aktivně využívá, ale zároveň je podle našeho názoru jeden z nejlepších hudebníků, kteří dokážou pracovat s podobnou škálou zvuků,“ přiblížil proces vzniku písně Jiří Nevečeřal z agentury EventHouse, který má na svědomí hlavní myšlenku projektu, scénář a režii videoklipu.

Po určení obsahové části zkomponoval David Doubek píseň, která tvůrčí tým nadchla na první dobrou. Sdělení je jasné, hudba skvělá a zároveň nadsázka zřejmá. I do tvorby videoklipu se promítl styl dj Ventolina. Ten často používá natáčení na tzv. „green screen“.

„Protože jsme z jiného projektu disponovali spoustou pěkných záběrů z prostředí MHD po celé České republice, tato forma zpracování pro nás byla logická. Doplnění klipu o záběry z reálného prostředí a k tomu lehce extravagantních situací a postav nám hezky zapadalo do textu a dělá klip koukatelnějším.  Ventolin si nechal na skladbě opravdu záležet a do hlasové části zapojil
i svou manželku, to vše svědčí o tom, že téhle věci věří a spolupráce ho baví. Velkou míru zásluhy na vzniku má Sdružení dopravních podniků, protože nám dalo volnost a podporu při tvorbě,“ doplnil Jiří Nevečeřal.

Samotný autor písně, David Doubek, k tomu dodává: „Na přelomu září a října 2022 mi zavolal můj manažer s tím, že existuje Sdružení dopravních podniků a že by si přálo ode mne píseň na podporu MHD ze zvuků autobusů, tramvají a tak. Připadlo mi to neuvěřitelné, praštěné a milé. A pak jsem od sdružení dostal skutečně balík zvuků brzd, houkaček a zprávu o činnosti s grafy a statistikami jako podklad pro text, což mě úplně skolilo. Chvíli jsem váhal, jak z tabulek udělat písňový text, a pak mě napadlo, že to chce zkratku a drama. MHD jsou tři písmena a ultimátní protivník SUV jsou taky tři písmena a pak už to šlo nějak samo. Zjistil jsem, že znělky, pípáky a hlášení znějí velmi melancholicky a romanticky, takže z nich vznikla taková vesele romanticko-melancholická píseň o tom, co mi na MHD připadá hezké s naučným sloganem shrnujícím dodané grafy.“

Ventolin, vlastním jménem David Doubek, je český hudebník, zpěvák a dj věnující se zejména elektronické hudbě, ale také vysokoškolský pedagog. Od roku 2002 působí na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde učí kulturní antropologii. Jeho nejznámější skladba je Disco Science, která vyšla v roce 2017 na albu Vitajte. Aktuálně má tato skladba 2 200 000 zhlédnutí na YouTube.

Praha, 30. ledna 2023

Kontakt pro média:

Linda Hailichová

tisková mluvčí SDP ČR

media@sdp-cr.cz

603 881 018

www.sdp-cr.cz

 

Sdružení dopravních podniků ČR je nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy v ČR. Sdružuje 22 dopravních podniků, působících zejména v krajských městech a zahrnuje mimo jiné všechny provozovatele elektrické drážní (tzn. tramvajové, trolejbusové a speciální) dopravy v ČR. Členské dopravní podniky ujedou ročně okolo 310 milionů vozových kilometrů a přepraví přes 1,5 miliardy cestujících. Provozují více než 6 000 vozidel, z nichž nadpoloviční většina je bezemisních.


Štítky: Veřejná doprava (Dobrá praxe, tag26), Kampaně (Občan, tag35)