Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Světové ekonomické fórum v Davosu a aktivistka Greta Thunbergová

27. 01. 2019

Je dobré si občas nastavit zrcadlo a zeptat se sami sebe, zda o udržitelné dopravě a mobilitě spíše nemluvíme, než činíme. Zaujal nás jeden příběh, který by mohl být takovým pomyslným zrcadlem.

V zasněženém švýcarském Davosu se konalo od 22. do 25. ledna 2019 49. výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF).  Mediální hvězdou Světového ekonomického fóra v Davosu se stala šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která se mimo jiné zúčastnila i katovické konferenci o ochraně klimatu.

Greta jako dopravní prostředek zvolila vlak, protože je ekologičtější než letadlo. Kritizovala proto, že řada ostatních hostů fóra použije soukromé letouny. Gretina cesta po železnici trvala přes 30 hodin.  

Média na ni čekala už na nádraží v Curychu, kam přijela s otcem a svým slavným transparentem „školní stávka za klima“. „Musíme se zaměřit na klimatickou krizi, protože když to neuděláme, v budoucnu téměř nebude většího problému,“ řekla na perónu dobrou angličtinou. 

„Globální emise skleníkových plynů nadále rostou,“ upozorňuje v článku Greta. „Znečištění ovzduší zabíjí více lidí než tabák. (…) Ale jako změny klimatu, znečištění ovzduší není prioritou pro mnohé z vůdců shromážděných v Davosu. To je pobuřující,“ dodala bez servítek.

Celou zprávu je možno si přečíst na tomto odkaze: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/svycarsko-davos-wef-svet-svedsko-ekologie-ekonomika.A190124_173225_zahranicni_luka


Štítky: Emise a imise dopravy (Fakta a čísla, tag9)