Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Důchodkyně zaplatila dvěma týmům studentů ze Zlína registrační poplatek v celorepublikové soutěži Do školy na kole.

24. 04. 2019

Když jsme zveřejnili dva články na téma Jak to vidí škola: Proč chceme zakázat auta na ulici před školou a na téma Proč je důležité podporovat aktivní dopravu do škol?, tak jsme netušili, jakou zprávu do redakce dostaneme. Natolik nás překvapila, že jsme si ji dovolili celou citovat.

Příjemné inspirativní čtení přeje spolek Partnerství pro městskou mobilitu. Zvláště bychom se měli zamyslet nad její poslední větou: Takže ne slovy, ale činy se dají  měnit k lepšímu naše města zavalená auty :-)

Nyní rozjíždíme kampaň CityChangers. Musíme ale přiznat, že bez těchto aktivních lidí by byla celá kampaň naprosto k ničemu. Ale snad najdeme podobně zapálené lidi mezi zastupiteli, úředníky, zástupci škol, firem, sdružení atd.

A nyní již slíbená zpráva:

Dobrý den,

když návštěvníci ze zahraničí navštíví Dánsko, jsou často velice překvapeni jejich cyklistickou kulturou. Tak se dotazují: „Jak to, že u vás jezdí tolik cyklistů ? „ Krátká odpověď zní: " Začneme brzy".

Seznam dobrých důvodů pro výuku dětí k cyklodopravě je dlouhý. Víme, že děti, které každodenně jezdí na kole, mají výrazně lepší fyzickou zdatnost než jiné děti a jsou mnohem méně vystaveny riziku vývoje vážných onemocnění způsobujících životní styl, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a obezita. Cyklistika má také pozitivní vliv na schopnosti učit se, na radost ze života a na sociální blaho. Když jsou trochu starší, děti si užívají svobodné jízdy na kole do školy, za volnočasovými aktivitami a návštěvy přátel. Osobní dopravní návyky jsou založeny v dětství. 

Když návštěvníci ze zahraničí navštíví Česko, tak jsou překvapeni, jaká kampaň se dělá a kolik kol se pošle do Afriky. Proč kola nesbírají sběrné dvory, ale aktivitami se zabývají přímo jednotlivé radnice ? Co tím chtějí radnice svým méně chápavým občanům naznačit ? Dejte kola do Afriky a po městě jezděte autem ? 

Pokud sociálně slabší rodiny z Česka si chtějí pořídit kola pro sebe, nebo své děti, tak  ze sbírky kol pro Afriku si je mohou zakoupit. Neuvěřitelné ! "Ano, kola určená pro Afriku v Česku prodáváme a nestydíme se za to", viz odkaz: https://www.kolaproafriku.cz/projekty/8-beneficni-prodej-kol?fbclid=IwAR0vDjhOLcYRTh-V87LaFOW_LR3yoJyVLyF3maQn7kTO7vNjLMqpQsw1yvc

V Česku se rozjela kromě kampaně Do práce na kole i kampaň Do školy na kole. Správně by měly tyto kampaně a především akce Do školy na kole podporovat radnice v jednotlivých městech. Na prvním místě , a co nejdříve zajistit bezpečné trasy pro kola, koloběžky do škol, školek atd. !!!

A protože podpora akcí Do školy na kole zatím v Česku nemá patřičnou odezvu u jednotlivých úředníků a politiků ve správě měst, tak se rozhodla důchodkyně zaplatit dvěma týmům studentů ze Zlína registrační poplatek v celorepublikové soutěži Do školy na kole. Snad si soutěž užijí a příští rok jich bude alespoň ve Zlíně o něco více.

Dva týmy vznikly na Gymnáziu Zlín - Lesní čtvrť. Jeden pěší a druhý na kole a mají zajímavé názvy: Továrna na katastrofy a Kostelecká dopravní. 

Takže ne slovy, ale činy se dají  měnit k lepšímu naše města zavalená auty :-)

Pěkný den přeje :-)

Jana Vybíralová

koordinátorka 

DPNK 2019 za

Zlín, Otrokovice a okolí

mob. 721470315

www.dopracenakole.cz

www.doskolynakole.cz

 

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Kampaně (Občan, tag35), Děti (Občan, tag38)