Aktuality podle tagu
V boxu níže dosaďte za "tag:" kód tagu.
Například tag: tag1. Nebo tag: tag2. Atd.

Bezprostřední pohled na evropskou klimatickou politiku

06. 07. 2025

Studijní cesta EUKI Academy do Bruselu ve dnech 3. až 5. června 2025 přinesla 20
odborníkům na klimatickou politiku ze střední a východní Evropy řadu informací o evropské klimatické politice. Skupina se zabývala různými přístupy k tématům jako stanovení ceny uhlíku, obnovitelné zdroje energie ve venkovských oblastech a dekarbonizace průmyslu.

Co tato akce přinesla České republice, i když tam nikdo nebyl?

Ačkoli se členské státy nacházejí v různých fázích cesty ke klimatické neutralitě a
jejich politické, hospodářské a sociální podmínky se liší, i Česko ví, že čelí mnoha
srovnatelným výzvám a musí řešit podobné otázky:

  • Jak lze účinně komunikovat citlivá témata, jako jsou oblasti urychlení rozvoje větrné energie?
  • Co lze udělat pro to, aby příjmy z cen uhlíku byly rozděleny mezi ty, kteří je nejvíce potřebují?

A platí níže uvedené trandy i pro Česko?

Během své práce mnozí účastníci ve svých zemích zaznamenávají zmenšování prostoru pro občanskou společnost. Corina Murafa, členka EHSV, se k tomu během panelové diskuse v EHSV vyjádřila takto: „Občanský prostor je v celé EU pod rostoucím tlakem. Od restriktivních právních rámců a narativů o „zahraničních agentech“ až po strategické žaloby proti účasti veřejnosti a chronicky nedostatečné finanční prostředky – aktéři občanské společnosti se stávají stále častěji terčem útoků.“ Faustine Bas-Defossez z EEB proto vyzvala organizace občanské společnosti, aby spojily své síly a tomuto vývoji čelily.

Další poučení ze studijní cesty: Ambice v oblasti klimatické politiky jsou v současné době odsunuty na druhou kolej ve prospěch otázek jako hospodářská konkurenceschopnost, jak dokládá proces „zjednodušování“ Omnibus. Luke Haywood z EEB uvedl: „Diskuze se posouvá. Už nejde jen o to, co může průmysl udělat pro klima, ale o to, co může klimatická politika udělat pro konkurenceschopnost průmyslu.“ Příspěvky Climate Action Network (CAN) Europe a Association Négawatt však ukázaly, že technologie jako vodík, jaderná energie a zachycování uhlíku nejsou v mnoha případech ekonomicky proveditelné, navzdory přetrvávajícím opačným tvrzením, a je nepravděpodobné, že by se podařilo je dostatečně rychle rozvinout.

Diskuze s členy Evropského parlamentu o obnovitelných zdrojích energie ve venkovských oblastech odhalila rozmanitost pohledů: zatímco europoslankyně Christina Guarda ze strany Zelených vyzvala k dialogu s veřejností a poskytnutí finančních pobídek k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie ve venkovských oblastech, Martin Hojsík z parlamentní skupiny Renew Europe rovněž vyzval Evropskou komisi, aby tlačila na národní vlády, aby se touto otázkou zabývaly.

Program studijní cesty se také zabýval současným stavem nového systému EU pro
obchodování s emisemi (ETS2), vnitrostátními procesy souvisejícími s národními sociálními a klimatickými plány (NSCP) a specifickými výzvami jednotlivých zemí při jejich provádění.

Účastníci zdůraznili potřebu lepší konzultace při vypracovávání NSCP. Shodli se, že Sociální klimatický fond nabízí cenný potenciál pro podporu zranitelných domácností, ale že odpor vůči ETS2 a současné procesy Omnibus představují rizika, která mohou ohrozit stávající opatření v oblasti klimatu.

Magdalena Makar z organizace ODRAZ – Sustainable Community Development v
Chorvatsku považovala studijní cestu za velmi přínosnou: „Bylo velmi užitečné získat vhled do toho, na čem EU pracuje, a pochopit procesy, které za tím stojí. To vše se týká i naší země.“ Dr. Boris Valach ze Slovenského sdružení pro udržitelnou energii (SAPI) ocenil příležitost navázat kontakty s kolegy z jiných zemí a s bruselskými aktéry, jako jsou poslanci Evropského parlamentu a organizace občanské společnosti.

Z politického hlediska Jakob Dietachmair z CIPRA International Lab v Rakousku zdůraznil význam této mezinárodní výměny v době, kdy v celé Evropě roste odpor proti opatřením v oblasti klimatu.

Během tří dnů účastníci utužili své sítě kontaktů a inspirováni politiky, výzkumníky a zástupci občanské společnosti doplnili své seznamy úkolů o nové nápady. Na oplátku se podělili o své odborné znalosti a zkušenosti s bruselskou komunitou zabývající se evropskou klimatickou politikou v otázkách, jako je flexibilní financování, silnější záruky spravedlivé transformace a jasnější komunikace.

Zdroj: https://www.euki.de/en/news/first-hand-insights-into-european-climate-policy/

Susanne Reiff, GIZ/EUKI

Zveřejněno: 16. června 2025


Štítky: Strategie (Role města, tag2), Zapojování veřejnosti (Role města, tag6)